Toyota Hilux Hidrojen Yakıtlı Modeliyle Duyuruldu!

Toyota Hilux Hidrojen Yakıtlı Modeliyle Duyuruldu!

Toyota Hilux yeni modelinde egzozundan sadece saf su çıkarıyor. Karbon nötr bir toplum için Toyota‘dan yeni adım geldi. İlk olarak 2022 senesinde tanıtılan bu yeni dev proje bir ay önce tamamlandı. 2023 yılı sonuna kadar ilk planda 10 araç üretilmesi tasarlanıyor.

Toyota Hilux

Yeni hidrojen sistemli pikaplar, en güvenli sağlamlık testleriyle denenecek ve performansın maksimuma çıkarılması için çeşitli testlerden geçirilecek. Yapılacak bu testlerden sonra Toyota’nın mevcut konumunda kullanılan konsorsiyum yakıt hücreli araçlarla birlikte hidrojen sistemlerin başka alanlarda da kullanılabilmesi adına çalışmalar devam edecek.

Toyota Hilux Hidrojen Yakıtlı Modeliyle Duyuruldu!

Nötr bir toplum oluşturmak için Toyota’nın adımlarında, tam hibrit, tam elektrikli ve plug in hibrit hidrojen yakıt hücreli gibi çeşitli pikaplar Hilux aksesuar meraklılarının karşısına çıkacak. Komple değişen sistemiyle karbon ayak izinin en alt düzeye inmesi planlanıyor.

Toyota Hilux, İngiltere tesislerinde ve İngiltere hükümeti tarafından finanse edilerek tasarlandı. Kendine özgü çizgileri ve donanımıyla yıllardır tercih edilen araç için Thatcham Research, D2H, ETL, Ricardo gibi mühendislik firmaları destek verdi.

2025 yılında tanıtılacak olan model için, global stratejik mühendislik ve çevre danışmanlığı şirketi olan Ricardo incelemeler yapacak.

 

Toyota Hilux Hidrojen Yakıtlı Modeliyle Duyuruldu!

Yapılan açıklamada yeni pikapların yakıt hücresinin, uzun yıllardır beğenilerek kullanılan Toyota Mirai modelinden esinlenerek yapıldığı belirtildi. Kullanım esnasında yalnızca su buharı üreten sıfır emisyonlu araç, yüksek basınçlı tanklarla depolanıyor. Menzilini de bataryalı ve full elektrikli sistemden sağlıyor. Menzilinin ise 600 km’nin üzerinde olduğu bildiriliyor.

Pikap Dünyasına Hidrojen Yakıt Geleceği!

Tüm bu yenilikler, yalnızca Toyota değil, diğer pikap partnerlerini de hidrojen yakıt sistemler ve araçlar için kullanım alanlarını genişletme çabasına sokuyor. Otomotiv endüstrisinin de hidrojen yakıt hücreli araçlarla yeni bir geleceğe yöneldiği bu hamlelerle somutlaşıyor. Toyota, yeni pikap modeliyle karbon nötr bir toplum adına ilk net adımı atıyor.
Toyota, karbonsuz mobilite için çok yönlü geliştirdiği stratejisinde, karbon nötr toplum hedefi sunduğu kadar, farklı güç üniteleri ve seçeneceklerini de geliştirmeyi hedefliyor. Tüm pikap markalarından da benzer adımlar geleceğe benziyor.