Ssangyong İsim Değişikliğine Gidiyor!

Ssangyong İsim Değişikliğine Gidiyor!

Ssangyong isim değişikliğine gidiyor. KG Group satın aldığı markanın adını KG Group olarak güncelleyecek! Yeni logoda da KG yazacak.

SsangYong Motor’u geçtiğimiz yıl satın alan KG Group, şirket ortaklarından son  onayın alınması durumunda isim değişikliği yapacaklarını duyurdu.

Ssangyong

KG Group geçen yıl, Güney Koreli otomotiv şirketini satın aldı. Yeni yatırım planlarıyla gündeme gelen KG Group, isim değişikliği planladığını duyurdu.  Değişiklik planı gerçekleşirse yeni isim “KG Mobility” olacak ve logolar da KG olarak güncellenecek. Otomobillerin üzerinde KG logoları bizleri karşılayacak.

Ssangyong İsim Değişikliğine Gidiyor!

Alınan bilgiye göre KG Group, Ssangyong’un son dönemde oluşan kötü imajından ötürü isim değişikliği yapmak istiyor. KG Group Yönetim Kurulu Başkanı Kwak Jea Sun, yaptığı açıklamada”Ssangyong Motor ismi iyi anılarla dolu bir hayran kitlesine sahip fakat aynı şekilde kötü bir imajı da var. ” sözleriyle bu durumu adeta açıklıyor.

Ssangyong

KG Group Yönetim Kurulu Başkanı Kwak,  “Sadece ismin sonundaki ‘Motor’ kelimesini de değiştirebilirdik fakat biz daha köklü bir değişim planlıyoruz.” açıklamasında bulundu. İsim değişikliğinin bu yıl bahar aylarında düzenlenecek toplantıda netleşeceği de gelen diğer bilgiler arasında yer alıyor. Eğer hissedarlardan onay çıkarsa da markanın logosu, kurumsal kimliği tamamen değişecek.

Tam 36 yıldır kullanılan Ssangyong ismi Korece “ikiz ejder” anlamına geliyor. Uzun yıllardır alışılmış ismi değiştirmek zor olacağa benziyor. Yeni isminde “Mobility” kelimesine yer veren KG Group, Ssangyong’u bir otomotiv üreticisinden çok daha öte mobilite şirketine dönüştürmeyi hedefliyor.

Ssangyong İsim Değişikliğine Gidiyor!

Ssangyong’un üreticilikteki tarihi 1957 yılına kadar uzanıyor. Ancak şu an kullanılan ismini 1986 yılında SsangYonh Group tarafından satın alması üzerine gerçekleşti. Daha sonra şirket Daewoo, SAIC ve sonra da Mahindra & Mahindra bünyesinde faaliyetini sürdürdü. Son olarak da 2022 yılında KG Group tarafından satın alındı.

KG Group’un Ssangyong’a ait yüzde 58.85 hissesini 253 milyon dolara satın aldığı ve şirkete 426 milyon dolarlık ek yatırım yapacağı da gelen diğer bilgiler araında yer alıyor.